Praní a impregnace - Prosport Praha s.r.o.

čeština slovenčina

Praní a impregnace

ČIŠTĚNÍ A PRANÍ

Pravidelné čištění tkaniny má za cíl nejen odstranění nečistot z povrchu tkaniny, ale také oživení prodyšnosti aktivní vrstvy, jejíž póry se nečistotami zanášejí. Obvyklé prací prostředky obsahují velmi účinné detergenty, ale také mnoho příměsí pro zjasnění barev apod. Vyšší koncentrace silných detergentů obsažených v pracích prášcích sice účinně odstraňují znečistění, ale k jejich úplnému odstranění z čištěné látky je třeba mnohonásobné máchání v čisté vodě (dvojnásobné až trojnásobné oproti běžnému pracímu cyklu). Navíc určité složky, např. „zjasňovače“ barev nemají být během pracího cyklu vůbec vymáchány, ale mají na tkanině ulpět a následně vytvářet iluzi dokonale čisté tkaniny (např. díky vlastní fluorescenci).  Jakákoli rezidua, která po praní zůstanou na polopropustné vrstvě, výrazně zhoršují její prodyšnost. I když výrobci polopropustných tkanin připouštějí praní v běžných pracích prostředcích, nedělejte to. Používejte jen tekuté prací prostředky prodávané ve sportovních prodejnách, které byly vyvinuty speciálně na praní polopropustných tkanin. Mají sice výrazně nižší prací schopnost, ale odstraní se při běžném máchání a oživí Vám výrazně prodyšnost polopropustné vrstvy. Nižší prací schopnost těchto přípravků je třeba kompenzovat tím, že na silně znečistěná místa (manžety rukávů, límec) před vložením do pračky nanesete trochu koncentrovaného pracího prostředku, necháte jej několik minut působit, a pak ještě znečistěné místo překartáčujete jemným kartáčkem. Nepřekračujte doporučená dávkování pracího prostředku. Cena vyprání ve speciálním pracím prostředku pro polopropustné tkaniny je od 15,- do 30,- Kč na jednu náplň pračky (podle velikosti balení pracího přípravku).

Prací přípravky REVIVEX byly speciálně vyvinuty firmou McNETT jako doplněk k impregnačním prostředkům REVIVEX a podle našich zkušeností patří k nejlepším specializovaným pracím prostředkům na trhu a to se týká i jejich prací schopnosti.

Pokud jste již na technické oblečení použili běžný prací prášek a máte pocit, že je třeba oživit prodyšnost aktivní vrstvy, existuje i přípravek, který je do jisté míry schopen rezidua zanesená praním z membrány odstranit. Pracuje na principu enzymatického působení a obsahuje speciální mikrobiální struktury, které se uvedenými rezidui živí a po vysušení látky zahynou. Pak jsou následně z látky vymáchatelné během jednoho máchacího cyklu. Přípravek je určen pro čištění a odpachování neoprénových obleků, ale provedená měření prokázala jeho schopnost oživit i prodyšnost polopropustných vrstev. Přípravek je k dostání ve většině outdoorových prodejen pod názvem MIRAZYME. K oživení polopropustné vrstvy použijte maximálně dvojnásobné dávkování (tj. jedna odměrka na 20 l vlažné vody, ne teplejší než 40°C). Do takto připraveného roztoku namočte čištěný oděv, nechte pořádně prosáknout, asi po 5 minutách jej vyjměte, neždímejte, položte na plocho a nechte 12 hodin ležet při běžné teplotě. Pak lze oděv odstředit a nechat volně pověšený uschnout. Po vysušení oděv znovu namočíme do čisté vody a vymácháme, případně aplikujeme jeden máchací cyklus v pračce. Poté odstředíme a necháme uschnout.

Chemické čištění zátěrových i membránových tkanin většinou není vhodné.

IMPREGNACE

Po vyprání je následnou fází údržby impregnace, která má zaručit odpuzování vody od povrchové vrstvy tkaniny a tím její lepší prodyšnost. Veškeré oblečení z originálního Gore-texu je z výroby již takto ošetřeno a podobné ošetření má i většina značkových výrobků. Impregnaci je vhodné vždy po jednom až dvou vypráních obnovit. V zásadě existují dvě cesty, aplikace impregnačního prostředku během pracího cyklu či aplikace nástřiku na vypranou výstroj.

K impregnaci se v současnosti používají výhradně přípravky na bázi fluorokarbonů. Fluorokarbonové přípravky vyžadují po nanesení na tkaninu provést jejich aktivaci a stabilizaci.

Impregnace se nanáší na mokrý vypraný oděv nástřikem popřípadě se vpírá během posledního máchacího cyklu. Poté je nutné mokrý oděv s nanesenou impregnací vložit do sušičky na prádlo a aplikovat dlouhý sušící proces (minimální doba aktivace je 45 minut) a přitom se sušička nastaví na nejvyšší teplotu, kterou výrobce oděvů povoluje (většinou to je pouze 40°C, pokud však výrobce povoluje 50°C nebo dokonce 60°C, je vhodné tuto možnost využít). Nikdy však nepoužíváme vyšší teplotu, než povoluje výrobce daného oděvu. Problém nastává v případě, kdy nemáme k dispozici sušičku, a nebo kdy součást výstroje obsahuje materiály, které nelte vystavit zvýšené teplotě.

INSTRUKCE PRO AKTIVACI IMPREGNACE REVIVEX V PŘÍPADECH,  KDY NEMŮŽEME POUŽÍT SUŠIČKU NA PRÁDLO

Jedním z takových případů jsou rybářské GORE-texové brodící holínky, což je vlastně spojení nízkých gumových holínek s GORE-texovými kalhotami s vysokým laclem. Zvýšená teplota v sušičce by mohla poškodit spodní gumovou část. Proto výrobci GORE-texových brodících holínek striktně zakazují jejich sušení v jakékoli sušičce. Proto byl firmou McNETT ve spolupráci s GORE odzkoušen následující aktivační postup. A ten je pochopitelně použitelný i v případě, že nemáme k dispozici sušičku, pro jakoukoli GORE-texovou výstroj.

Vyprání ve vhodném pracím přípravku, dokonalé vymáchání a nastříkání impregnace na mokrou neodstředěnou výstroj je stejný jako při použití sušičky. Další krok je již odlišný. K aktivaci použijeme žehličku nastavenou na nejnižší žehlící teplotu (pro syntetické tkaniny) a žehlíme jí odkapanou mokrou výstroj až do úplného vysušení. Zásadně nežehlíme gumové, latexové či neoprénové součásti, zipy, Velcra apod.