PŘÍRODNÍ MATERIÁLY - Prosport Praha s.r.o.

čeština slovenčina

PŘÍRODNÍ MATERIÁLY

PŘÍRODNÍ MATERIÁLY, jako jsou bavlna, vlna a hedvábí, absorbují vlhkost a mají tendenci tuto vlhkost držet ve svém objemu. To je zcela vhodné v případech, kde je textilie ve styku s okolním prostředím a nic nebrání odpařování vlhkosti do vzduchu. Uvnitř boty je ale situace jiná. Bez možnosti odvodu vlhkosti kapilárním efektem zůstává vlhkost uvězněna uvnitř boty a postupně s nasycováním přírodních materiálů vypocenou vlhkostí začínají tyto materiály ztrácet svou přirozenou absorpční funkci. Tmavé, teplé a vlhké prostředí se stává živnou půdou pro bakterie a ty mohou způsobit nejen zápach, ale i kožní onemocnění. Vlhkost v botě zvyšuje i vzájemné tření a tím vzniká nebezpečí otlaků a puchýřů. Navíc vlhkost snižuje tepelně izolační vlastnosti. Určitou výjimkou v tomto ohledu je skeletová lyžařská obuv, kde odvětrání vlhkosti stejně nejde zajistit kvůli neprodyšnosti skeletu, a proto tolerujeme či často preferujeme jímání (absorpci) vlhkosti v materiálu ponožky. 

Věnujme se však problematice outdoorové obuvi a outdoorových ponožek. Syntetická tvarovaná vlákna, např. akryl nebo akrylové směsi s přírodními vlákny, pokud jsou správně použity, odvádějí vlhkost kapilárním efektem do lemu mimo obuv, odkud je výrazně snazší odpar do okolního prostředí. Umělé tkaniny udržují pružnost a ochranné vlastnosti, poskytují přirozenější dynamické prostředí pro nohy, velmi blízké situaci, jako když jdeme naboso v trávě nebo písku.
 
Pokud chceme využít pozitivní vlastnosti přírodních materiálů v ponožkách, je vhodné přírodní materiály kombinovat s materiály syntetickými. Dvojnásob to platí u turistických ponožek, které většinou nosíme do obuvi s membránou proti pronikání vlhkosti.
 
Kombinace vlny a akrylového vlákna pro zimní nebo univerzální ponožky je vhodná z několika důvodů. Tato příze poskytuje dostatečnou tepelnou izolaci, přitom v mezích, kdy není narušena funkce membrány. Akrylové vlákno THORLON dodává přízi pevnost a odolnost vůči plstnatění.
 
MERINO VLNA patří mezi ty nejpříjemnější materiály a přídavek hedvábných vláken zvyšuje jak uživatelský komfort, tak i životnost (pevnost) směsné příze. Ponožky z tohoto materiálu (VLNA / HEDVÁBÍ) jsou vhodné do lyžařské obuvi, případně i letní outdoorové (v tenkém provedení), ovšem silnější zimní provedení se hodí pouze do obuvi bez membrány, Směs VLNY A HEDVÁBÍ v silnější vrstvě představuje tak velkou tepelně-izolační barieru, že by vlhkost kondenzovala v botě před membránou.
 
Firma THORLO používá pro zimní ponožky pro membránovou obuv ještě další směsné příze s kombinací vlna MERINO - syntetické vlákno: nylon zvyšuje pevnost a trvanlivost, duté polyesterové vlákno zaručuje odvod vlhkosti a zároveň tepelnou izolaci.
 
Pokud se v ponožkách THORLO používá vlna, je to vždy MERINO vlna s jakostí nejméně GRADE 58 (křížené MERINO ovce), často však i GRADE 64-70, což již odpovídá vlně z čistokrevných MERINO ovcí.