Pracovní obuv

Jaký je rozdíl mezi testováním pracovní a bezpečnostní obuvi?

U pracovní obuvi je důraz kladen na testování životnosti obuvi v pracovních podmínkách, tedy například tomu, jak podešev odolává oděru, jak je podešev stálá za nízkých teplot, jak jsou použité materiály nenasákavé, jak je podešev a bota odolná, pokud se dostane do styku s minerálními oleji a palivy apod.

U bezpečnostní (ochranné) obuvi se posuzuje bota jako osobní ochranná pomůcka, tedy jak je například chráněna špička nohy proti pádu těžkých předmětů na botu, jak je noha chráněna proti propíchnutí podešve hřebíkem, jaké jsou elektrické izolační vlastnosti obuvi apod. Podmínky posuzování stanoví norma EN ISO 20345.

V obou případech mohou být prováděny speciální doplňkové testy, např. zda obuv chrání proti průniku vody dovnitř boty, jak je zaručena protiskluznost na různých površích apod. Splnění těchto doplňkových testů je označeno speciálními písmennými symboly (viz text dále).

Splnění podmínek pro pracovní obuv je definováno normami EN ISO 20344 a EN ISO 20347. První z norem popisuje požadavky základní, které musí splnit veškerá pracovní obuv, a druhá norma uvádí požadavky další pro specializované pracovní obory. Mnohé z podmínek, vyžadované těmito normami, jsou splněny i u robustní outdoorové obuvi z kategorie LOWA BACKPACKING a také u vojenských modelů kolekce LOWA PROFESSIONAL (dříve TASK FORCE).

Podle výsledků testů předepsaných uvedenými normami rozdělujeme pracovní obuv do několika kategorií:

Do kategorie OB (přesné označení je EN ISO 20347 OB) patří ta obuv, která splnila základní požadavky dle EN ISO 20344, tedy životnost podešve definovanou jako její odolnost vůči oděru. Tyto podmínky splňuje i outdoorová bota z kategorie BACKPACKING, model TIBET GTX, která nadto splňuje i podmínky nenasákavosti, odolnosti vůči průniku vody, odolnosti podešve za nízkých teplot a protiskluznosti na mokrých keramických površích. Tyto doplňkové vlastnosti se označují dalšími symboly (WR, CI, SRA), které vysvětlíme v dalším textu.

Vyšší stupeň je kategorie O1 (přesné označení EN ISO 20347 O1), kde norma požaduje uzavřenou oblast paty, antistatické vlastnosti a dostatečnou míru absorpce rázové energie v podešvi na patě.

Kategorie O2 (EN ISO 20347 O2) musí splňovat požadavky O1 a navíc vodonepropustnost a vodonenasákavost vrchového materiálu.

Kategorie O3 (EN ISO 20347 O3) musí navíc splňovat ochranu proti propíchnutí podešve hřebíkem. Tam patří pracovní obuv určená na stavby.

Pochopitelně existují i jiné kombinace vlastností a proto jsou mnohdy tyto základní kategorie doplňovány symboly označujícími tato doplňková kritéria:

HRO – odolnost podešve proti kontaktnímu teplu
WRU – průnik a absorbce vody (vrchový materiál)
WR – odolnost obuvi proti průniku vody
HI – odolnost spodku obuvi proti teplu
CI – odolnost spodku obuvi proti chladu
FO – odolnost obuvi proti palivovým olejům
AN – ochrana kotníku
CR – odolnost proti prořezu
M – odolnost ochranného nártu proti nárazu
I – izolace vůči elektrickému proudu
C – vodivá obuv
P – odolnost proti propíchnutí
E – absorbce energie v oblasti paty
A – antistatická obuv
SRA – odolnost proti uklouznutí na keramické podlahové dlaždici s SLS /vodní roztok/
SRB – odolnost proti uklouznutí na ocelové podlaze s glycerinem
SRC – odolnost proti uklouznutí na keramické podlahové dlaždici s SLS a na ocelové podlaze s glycerínem (SRA + SRB)

Požadavky, které musí splňovat obuv bezpečnostní (tedy obuv ochranná) jsou definovány normou EN ISO 20345. Pro úplnost uvádíme i přehled kategorií bezpečnostní obuvi:

EN ISO 20345 SB – základní požadavky, např. ocelová tužinka, odolnost proti pohonným látkám, odolnost proti oděru podešve
EN ISO 20345 S1 – požadavky SB + uzavřená patní část + antistatické vlastnosti + absorpce energie v oblasti paty
EN ISO 20345 S2 – jako S1 + průnik + absorpce vody /vrchový materiál/
EN ISO 20345 S3 – jako S2 + odolnost proti propíchnutí + dezénová podešev

Speciálně v normě EN ISO 17249 jsou popsány podmínky pro obuv chránící před pořezáním motorovou pilou.

Rovněž u bezpečnostní obuvi se užívají zkratky pro doplňková kritéria zmíněná již dříve.