Radek Jaroš

Radek Jaroš je jeden z nejúspěšnějších českých himálajských horolezců. Pro své výpravy používá boty LOWA, péřové oblečení a spací pytle YETI, stany NORDISK, trekingové hole GABEL, a vyhřívané ponožky 30SEVEN.

Své expedice obvykle podnikal v malém počtu členů. Výstupy absolvuje výhradně bez použití kyslíkového přístroje a bez pomoci výškových nosičů. V roce 2014 Radek úspěšně vystoupil na poslední, čtrnáctou osmitisícovku – K2 a zapsal se do síně slávy světového horolezectví. Stal se prvním Čechem a teprve 15. člověkem na světě, který tímto způsobem získal Korunu Himálaje.

Koruna Himálaje, to je čtrnáct nejvyšších hor naší planety, čtrnáct velikánů, přesahujících svojí výškou hranici osmi tisíc metrů. Stanout na všech jejich hlavních vrcholech, to je výzva, která budila, budí a bude budit respekt v každém horolezci, který upíše svoji duši těm nejvyšším horám. Meta, které dosáhlo bez kyslíkových přístrojů před Radkem jenom 14 horolezců z celého světa. Extrémní klima, mráz, vichřice, ale také jenom třetina kyslíku oproti tomu co dýcháme tady dole. Ve skutečnosti ale vlastně nejde jenom o štíty Himálaje. Čtyři klenoty této koruny se tyčí v pohoří Karakoram, severozápadně od Himálaje.

Radek na vrcholu K2

A teď přehled Radkových výstupů:

Koruna světa je aktuální projekt Radka Jaroše, jehož cílem je postupně stanout na nejvyšších vrcholech všech sedmi kontinentů světa, kterých je sedm až devět, podle toho, která z hor se považuje za nejvyšší.

Projekt je logickým pokračováním Radkovy horolezecké kariéry, během níž dokázal jako první Čech a teprve patnáctý horolezec na světě dosáhnout všech 14 osmitisícových vrcholů světa bez použití kyslíkového přístroje. Korunu Světa a zároveň Korunu Himálaje dokázalo na naší planetě zkompletovat zatím pouze několik jedinců.

Základ Koruny světa Radka Jaroše byl položen výstupem na Mount Everest v roce 1998. Již v roce 1994 vystoupil na Mont Blanc, někdy označovaný za nejvyšší vrchol Evropy.

Na jaře 2016, kdy vlastní projekt zahájil, dosáhl vrcholu aljašské Denali – nejvyšší hory Severní Ameriky. Ten samý rok na podzim dojel na kolech na Kavkaz, pod Elbrus a následně vystoupil na jeho vrchol, čímž dosáhl nejvyššího bodu Evropy.

V roce 2017 absolvoval expedici na Mount Kosciuszko – nejvyšší vrchol pevninské Austrálie. Stejně jako u ostatních expedic Koruny Světa platilo, že cílem není pouze dosažení vrcholu, a tak po výstupu na nejvyšší vrchol absolvoval legendární extrémní cyklistický závod Crocodile Trophy v severní části Austrálie.

V prosinci 2017 vyrazil směrem na nejchladnější a nejopuštěnější kontinent planety – Antarktidu a její nejvyšší vrchol Mount Vinson. Stanul na něm 25. prosince 2017.

Na konci roku 2018 následovala úspěšná expedice na nejvyšší horu Jižní Ameriky – Aconcaguu.

A co ještě zbývá:

  • Kilimandžáro, horský masiv téměř na rovníku v Tanzanii při hranici s Keňou. Skládá se ze 3 nečinných stratovulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo. Na vulkánu Kibo se ve výšce 5895 m n. m nachází nejvyšší bod Tanzanie – vrchol Uhuru, což je zároveň nejvyšší hora Afrického kontinentu
  • Puncak Jaya (též Carstensz Pyramid), 4884 m, je nejvyšší horou Oceánie a leží na ostrově Nová Guinea (Indonésie)