Opravy obuvi

NEODKLÁDEJTE PŘEDÁNÍ OBUVI K OPRAVĚ

Opravu obuvi je vždy žádoucí provést v okamžiku, kdy se závada projeví. Nošení poškozené obuvi vede ke zhoršování poškození a může dojít ke stavu, kdy již oprava není možná. Navíc nošení poškozené obuvi může být důvodem k ukončení záruky. Proto využívejte Nadstandardní servis LOWA.

POŠKOZENÍ PODŠÍVKY

Neporušená podšívka je základem komfortu užívání boty a pokud je poškození podšívky v počátečním stavu, lze toto poškození velmi jednoduše opravit. Postup opravy ve videoukázkách najdete v tomto článku.

U kožených podšívek protržení podšívky předchází její ztvrdnutí. Pokud ztvrdnutí již nelze odstranit impregnací podšívky například krémem na ruce, je lepší, ještě než k protržení dojde, ztvrdlou podšívku odborně opravit v autorizovaném servisu.

U membránových podšívek (GORE-tex a pod.) pozorujeme nejprve zchlupacení krycí textilie. To by mělo být znamením, že obuv máme dát k odborné opravě. Pokud je krycí textilie prodřena, lze podšívku smysluplně opravit pouze pokud není narušena funkce membrány.

Oprava podšívky se provádí vylepením speciální textilií nebo podšívkovou usní. Postup můžete vidět na následujícím videu:

https://www.youtube.com/embed/eGd_DDBnIV8

Pokud je poškozený celý horní lem, i tato oprava je možná, i když trochu složitější. Ukázka jedné z možností opravy je na následujícím videu

https://www.youtube.com/embed/zwQ1oxYxi24

Cena této opravy ve výrobním závodě v Německu je 1.400 Kč (pro slovenské zákazníky 55 EUR). Pokud budete mít zájem o provedení této opravy, postupujte podle návodu v závěru tohoto příspěvku.

OPRAVY SVRŠKU OBUVI

Nejčastější závadou je pořezání a odření svršku obuvi o skalnatý terén. Odřeniny a řezy v usni lze dobře ošetřit impregnačními krémy a vosky.

Jakmile však pozorujeme povrchové zchlupacení nití, je vhodné nitě impregnovat řídkým polyuretanovým lepidlem pro zpevnění a zachování nepropustnosti (SEAM GRIP+FC nebo SEAM GRIP+WP – oba přípravky od firmy GEAR AID).

Prasklé švy na membránové obuvi většinou nelze opravovat šitím bez narušení vodotěsnosti obuvi šitím. Oprava však může být provedena lepením. Lepení se provádí hustšími lepidly na bázi polyuretanové pryže (AQUASURE+FD od firmy GEAR AID). Doporučujeme tuto opravu odborně provést v autorizovaném servisu.

Švy na turistické obuvi bez membrány je možné opravit šitím, šití však musí být provedeno speciálními pevnostními nitěmi ze syntetických vláken. Oprava běžnými bavlněnými nitěmi má velmi krátkou životnost. Impregnace nití po opravě se provádí rovněž přípravky na bázi polyuretanové pryže, obvykle na vodní bázi (SEAM GRIP+FC).

OPRAVY PODEŠVE

Těžší turistická obuv má nad podešví svršek chráněn pryžovým lemem. Poškození tohoto lemu lze svépomocí poměrně snadno opravit hustším polyuretanovým lepidlem (AQUASURE+SR od firmy GEAR AID), rovněž jako drobná poškození podešve. Separaci podešve od svršku a rozlepy jednotlivých vrstev podešve doporučujeme předat odborné opravně, která má k dispozici jak odpovídající rychleschnoucí lepidla (která jsou mnohdy dvousložková a nelze je koupit v maloodběratelském balení), tak i specializované přípravky k dokonalé fixaci slepovaných částí ve správné poloze. Vysoce viskózní polyuretanové lepidlo AQUASURE+SR umožňuje i rekonstrukci částečně sešlapané podešve s pryžovým běhounem, což lze využít u bot s nevyměnitelnou podešví.

VÝMĚNA PODEŠVE

Odborný servis je schopen i výměny určitých typů podešví, zejména u těžší a dražší obuvi, vyráběné lepenou technologií (kde se svršek a podešev vyrábějí odděleně a následně se k sobě lepí). Jedná se o obuv z kategorií ALPIN, BACKPACKING a TREKING. Výměna podešve je placená oprava a zahrnuje výměnu ochranného lemu, podešve, vnitřních vložek a tkaniček. Její cena je 2.750 Kč nebo 110 EUR pro slovenské zákazníky. O tom, jak se výměna podešve provádí, Vám názorně ukáže následující video: (Pokud se Vám video nezobrazuje správně, použijte prohlížeč Google Chrome nebo Firefox Mozilla)

https://youtu.be/oThd14Nu7BA

U obuvi vyráběné vstřikovanou technologií (u které se podešev vytváří vstřikováním do formy přímo na svršek obuvi) výměnu celé podešve provést nelze. Jedná se zejména o obuv kategorií ATC, ATS a EVERYDAY. Existuje ovšem možnost výměny podpatku. I výměna podpatku se provádí v Německu a její cena je 1.500 Kč nebo 60 EUR pro slovenské zákazníky. Popis této výměny a vysvětlení, kdy je možné takto podpatek opravit, naleznete v následujícím videu: (Pokud se Vám video nezobrazuje správně, použijte prohlížeč Google Chrome nebo Firefox Mozilla)

https://www.youtube.com/embed/I9xcK7DefRs

Boty k opravě posílejte nebo dovezte na adresu:
PROSPORT PRAHA s.r.o.
Ke Mlýnu 1
149 00 Praha 4 – Újezd

K botám je vhodné přiložit popis závady a adresu pro zpětné poslání, včetně telefonního a mailového spojení. Většinu oprav provádíme v rámci nadstandardního servisu zdarma, zákazník si pouze v některých případech vyjmenovaných na záručním listu hradí cenu použitých náhradních dílů. Pro popis závady a objednání opravy si stáhněte a vyplňte formulář POŽADAVEK NA OPRAVU.